wikivýlet

Definice pro skupinový cyklistický výlet

Štiky

My jsme štiky! [upravit]

 Autoportrét

Složení týmu

  •  Matěj Fričl - vedoucí, průzkumník
  • Kristýna Prknová - kronikář
  • Eva Matoušková - reflektor
  • Anna Pavlů - reportér

Požadavky týdenního výletu

  1. Rádi bychom se úplně nevyčerpali, proto by bylo ideálních max. 30-40 km za den, ale když to bude nutné, zvládneme víc.
  2. Lokalitou bychom zvolili jižní Čechy.
  3. Terén by neměl být moc náročný. Ideálně bychom se rádi vyhnuli velkým stoupáním. 
  4. Každý den během trasy bychom rádi měli zastávku na jídlo (nejlépe nějaký restaurační podnik) a rádi bychom navštívili nějakou kulturní památku či atrakci přírodního rázu.
  5. Rádi bychom byli během celého týdne ubytováni na jednom místě, ze kterého bychom podnikali výlety.

 

Lachtaní cyklovýlet po jižní Moravě [upravit]

Kritéria výletu:

  1. Termín: první týden v červenci
  2. Místo: Jižní Morava 
  3. Ubytování: cena do 500,- za noc, maximálně dvě noci ve stejném ubytování
  4. Návštěva vinného sklípku, prohlídka kulturních památek apod.
  5. Délka: 30-60 km denně

1. den - NP Podyjí

Příjezd z Prahy do Znojma vlakem.

Záchytné body: Znojmo - Konice - Popice - Vyhlídka Sealsfieldův kámen - Vyhlídka Devět mlýnů - Nový hrádek (zřícenina) - Lukov - Horní Břečkov - Bezkov - Citonice - Znojmo 

1. den

První den je koncipován jako výlet po krásách NP Podyjí. Trasa začíná ve Znojmě odkud vede po cyklostezkách prostředím NP. Cesta vede přes obce Konice a Popice, kde je možnost udělat si zajížďku na vyhlídku Sealsfieldův kámen. Poté trasa vede přes vyhlídku Devět mlýnů a dále cyklostezkou srdcem NP Podyjí až ke zřícenině hradu Nový hrádek. Odtud zpět do civilizace přes obce Lukov a následně Horní Břečkov, kde je možnost zastavit se v Hospodě u Švestků na zasloužený oběd. Nakonec už zbývá cesta přes Bezkov a Citonice zpět do Znojma, kde jako třešnička na dortu čeká Znojemský hrad.

vyhlídka Sealsfieldův kámen vyhlídka Devět mlýnů zřícenina hradu Nový hrádek Znojemský hrad
Vyhlídka Sealsfieldův kámen Vyhlídka Devět mlýnů Zřícenina hradu Nový hrádek Znojemský hrad

 

Celkem 42,9 km.

Ubytování: Penzion U parku (Žižkovo náměstí 1238/3, Znojmo), 250 - 400,- osoba/noc (záleží na  typu pronajatého pokoje).

2. den

Záchytné body: Znojmo - Hluboké Mašůvky - Mikulovice - Višňové - Džbánice - Vémyslice - Rybníky - Moravský Krumlov

2.den

Druhý den začíná ve Znojmě a je koncipovaný spíše jako výlet s možností kochat se po okolí. Cesta vede přes malé obce a vesnice, přičemž ve Višnové je možno navštívit místní zámek nebo vinařství rodu Saletů. Hlavní destinace trasy je Moravský Krumlov, kde můžeme doporučit jako zastávku pivnici Na Růžku, pivovar Krum nebo místní zámek. Za povšimnutí rovněž stojí pás městského opevnění ze 13. století.

Dalším bodem trasy (nyní již vlakem) je odjezd z Moravského Krumlova do Mikulova přes Hrušovany nad Jevišovkou. Je zde samozřejmě možnost přemoci se a dojet do Mikulova na kole (cca 20 km). Zde se již nachází ubytování.

Zámek Višňové Zámek Moravský Krumlov Hradby v Moravském Krumlově
Zámek Višňové Zámek Moravský Krumlov Hradby v Moravském Krumlově

 

Celkem 44 km.

Ubytování: Hostel Castle-Wall-Inn (Zámecká 3, Mikulov), 387,- osoba/noc

3. den - Okružní trasa okolo vodní nádrže Nové Mlýny

Záchytné body: Mikulov - Perná - Horní Věstonice - Pasohlávky - Strachotín - Dolní Věstonice - Pavlov - Mikulov

3.den

Tento den opět začíná a končí v Mikulově. Jedná se o příjemnou projížďku okolo vodní nádrže Nové Mlýny (soustava tří vodních nádrží). Po cestě je možnost zastavit se v Dolních Věstonicích a navštívit archeologickou expozici či se vyfotit se sochou Věstonické venuše. Jelikož se Dolní Věstonice nachází téměř na konci trasy, je zde možnost poobědvat v doporučované restauraci Hájovna. Hlavním bodem trasy je poté vinařská obec Pavlov. Zde je zbytečné vyjmenovávat možnosti návštěv vinných sklípků, neb jak bylo zmíněno, Pavlov jest obec vinařská a sklípky se nacházejí téměř v každé ulici. Záleží tedy pouze na vás, jakému milému vinaři dáte přednost. V Pavlově je také možnost výletu na zříceninu gotického hradu Děvičky (dominantu Pálavských vrchů). Po Pavlově následuje cesta zpět do Mikulova, kde opět není nouze o vinné sklípky.

Vodní nádrž Nové Mlýny socha Věstonické venuše Pavlov Zřícenina hradu Děvičky
Vodní nádrž Nové Mlýny Socha Věstonické venuše Pavlov Zřícenina hradu Děvičky

 

Celkem 51,2 km.

Ubytování: Hostel Castle-Wall-Inn (Zámecká 3, Mikulov), 387,- osoba/noc

4. den - Lednicko-Valtický areál a okolí

Záchytné body: Mikulov - Valtice - Břeclav - Lednice

4.den

Tento den je koncipován jako výlet po Lednicko-Valtickém areálu a okolí. Cesta začíná v Mikulově a první zastávka je ve Valticích, kde je možno navštívit proslulé Valtické Podzemí (labyrint vinných sklepů) nebo zámek Valtice. Dále cesta pokračuje do Břeclavi, kde je možnost pojíst a popít v břeclavském Zámeckém pivovaru. Odtud cesta pokračuje do Lednice, kde se nachází i ubytování pro tento den. Není možno opomenout návštěvu zámku Lednice a jeho překrásných zahrad.

Valtické Podzemí Zámek Valtice Zámecký pivovar Břeclav Zámek Lednice
Valtické Podzemí Zámek Valtice Zámecký pivovar Břeclav Zámek Lednice

 

Celkem 38,4 km.

Ubytování: Rekreační dům Lednice (GPS: 48,80028N, 16,79779E, Lednice), 500,- osoba/noc.

K ochutnání místních specialit doporučujeme navštívit Hippo Club Lednice (ul. 21. dubna 4, Lednice)

5. den

Záchytné body: Lednice - Velké Bílovice - Mutěnice - Dubňany - Zámek Milotice - Vracov - Bzenec

5.den

Pátý den započíná v Lednici a prochází přes obec Mutěnice, kde je možnost navštívit místní muzeum vinařství. Cesta dále pokračuje přes Dubňany a dále přes zámek Milotice. Závěr cesty vede přes Vracov do Bzence. Zde se nachází ubytování a i možnost navštívit pivovar Pod Kněží horou s největší pivní pípou na světě, zámek Bzenec nebo krásnou vyhlídku na město. Bohužel pivovar neservíruje jídlo, a tak vřele doporučujeme restauraci Beta.

Mutěnické vinařské muzeum Zámek Milotice Bzenec
Mutěnické vinařské muzeum Zámek Milotice Bzenec z vyhlídky

 

Celkem 56,8 km.

Ubytování: Müllerův dům (Horní náměstí 31, Bzenec), 250,- osoba/noc. Po domluvě s provozovateli je možné zařídit degustaci vín.

6. den

Záchytné body: Bzenec - Polešovice - Uherské Hradiště - Velký Ořechov - Ludkovice - Luhačovice (lázně)

6.den

Šestý den počíná cestou z Bzence do Uherského Hradiště přes obec Polešovice. Při příjezdu do Uherského Hradiště vede trasa po břehu řeky Moravy a ve městě můžete vidět například bývalou synagogu či se zastavit v jedné z místních restaurací, z nichž doporučujeme U Bláznivé Slepice. Za hranicí města vede trasa přes rozhlednu Rovnina. Jedná se o železný telekomunikační stožár s vyhlídkovým ochozem a lze z jeho vrchu obdivovat krásy Vizovických vrchů, Nízkého Jeseníku, Bílých Karpat nebo Pálavy. Po této vyhlídce následuje stezka skrze přírodní park Prakšická vrchovina, po níž pokračuje cesta přes obci Velký Ořechov, kde lze navštívit místní zámek. Závěr cesty vede přes obec Ludkovice, kde je k vidění nedokončený most - pozůstatek nedokončené Baťovy dálnice propojující Zlín s Luhačovicemi (začátek roku 1939, ukončeno II. světovou válkou). Odtud je jen kousek do lázeňského města Luhačovic, kde se již nachází ubytování. Zde je téměř povinnost projít se po místních kolonádách a ochutnat pramenitou vodu. V neposlední řadě zde lze doporučit restauraci Racek s velkým výběrem vín i od lokálních dodavatelů.

Baťův kanál bývalá synagoga Uherské Hradiště Výhled z rozhledny Rovnina Nedokončený most v Ludkovicích Lázeňská kolonáda v Luhačovicích
Baťův kanál bývalá synagoga Uherské Hradiště Výhled z rozhledny Rovnina Nedokončený most v Ludkovicích Lázeňská kolonáda v Luhačovicích

 

 Celkem 57,8 km.

Ubytování: Penzion Jarmilka (Družstevní 154, Luhačovice), 350,- osoba/noc.

7. den - PP Vizovické vrchy

Záchytné body: Luhačovice - Sehrad (zřícenina) - Vizovice

7.den

Poslední den cyklistického výletu je hlavně projížďkou v přírodě. Začíná v Luhačovicích a pokračuje přes přírodní park Vizovické vrchy, kde je možnost zastavit se na vyhlídkovém místě Sehrad (jedná se o zříceninu hradu Sehradice, také nazýván Engelsberg, Tetov či Vala), z nějž je krásný výhled na Bílé Karpaty. Mezi viditelnými pozůstatky hradu jsou: nadzemní zdivo, příkopy, valy a vyvýšenina, kde bývala věž. Zajímavostí je i malé jezírko v blízkosti zříceniny. Závěrem celé cesty je město Vizovice, s mnoha kulturními atrakcemi. Při příjezdu můžeme jen doporučit restauraci Valašský šenk, kde je radno se posilnit před návštěvou místního zámku a palírny a muzea Rudolf Jelínek. Zde je nutno podotknout, že pokud se vám ještě nechce odjet, tak v druhém týdnu v červenci se v areálu palírny již tradičně koná rockový a metalový festival Masters of Rock. 

Avšak teskníte-li po domově, vlastní posteli a pražském vzduchu, nezbývá než vydat se vlakem z Vizovic do Prahy.

PP Vizovické vrchy Jezírko u zříceniny hradu Sehradice Zámek Vizovice Palírna a muzeum Rudolf Jelínek
PP Vizovické vrchy Jezírko u zříceniny hradu Sehradice Zámek Vizovice Palírna a muzeum Rudolf Jelínek

 

Celkem 22,3 km.

 

Speciality jižní Moravy

Zde je seznam několika specialit jižní Moravy, kterými se můžete inspirovat:

  • Znojemské okurky
  • Boží milosti
  • Bramborové placky s povidly a s mákem (patenty)
  • Škvarkové pagáčky
  • Různě připravovaný chřest
  • Králík na smetaně nebo s nádivkou nebo na víně
  • Moravská cibulačka
  • Moravský vrabec
  • Pečená husa
  • Vepřová panenka plněná sušenými švestkami 
  • Moravské víno

 

zpět